Záclonové kolejničky

Změření šířky

Šířka kolejnice = šířka závěsu. Je v podstatě na vás, jak má být závěs široký. Vždycky je potřeba myslet na to, aby závěs nahrnutý na stranu (tzn. roztažený) nezasahoval do výhledu z okna.

Náš obvyklý postup je takový, že vezmeme šířku okna a přičteme 40 cm na každé straně.

Dost nám to ulehčuje to, že kolejničky jdou na místě zkrátit (ale prodloužit už ne). Takže doporučujeme spíše nechat rezervu a pak zkracovat. Zkracování zvládete doma i s listem pilky na železo z hobbymarketu a systém je vymyšlený tak, že dodatečné zkrácení není na kolejničce poznat.


Závěsy

Změření výšky

Ve finále se potřebujeme dostat k čisté výšce závěsu. Tento termín používáme pro výšku již hotového závěsu ve chvíli, kdy ho věšíme. Představte si závěs, když ho položíte na zem a změříte ho do začátku do konce. Žádné záložky, žádné rezervy, nic. Protože používáme jednotný postup při šití tak, abychom zakryli závěsovou kolejničku (můžete koupit v našem e-shopu), není potřeba nic řešit, o všechno se postaráme.

Změřte čistou výšku od podlahy po strop a odečtěte 1,5cm.
Pokud nechcete závěsy až na zem, ale třeba po parapet, opět odečítáte 1,5cm.
Pokud zaměřujete i záclony, záclona by měla být o 1cm kratší, než čistá výška závěsu (aby zátažený závěs překryl spodek záclony)

Měření výšky proveďte na více místech, pokud není podlaha úplně rovná, doporučujeme odečíst 2cm. Pokud máte podlahu jako zrcadlo, odečtěte 1cm. Když totiž zvolíte větší odečet (2cm), závěs tolik neprozradí nerovnosti v podlaze.

Pro jistotu ještě ilustrační obrázek:

zaměření závěsů


Plissé / duette

Přinášíme Vám návod, jak si přesně zaměřit plisé. Dáváme důraz na slovo přesně, nezabere Vám to více než pět minut a výsledek bude určitě dokonalý.

Pro zaměření plisé existují dva postupy:

Zaměření běžným metrem

Nejběžnější a nejjistější postup. Pokud si nechcete hrát na boj o desetiny milimetru, doporučujeme tento postup. Zaměření plisé je velice jednoduché a opravdu se není čeho bát.

Šířka

Výrobní šířka plisé se rozumí šířkou rolety, kterou budete mít v okně. Nic neodečítáte ani nepřičítáte, prostě změříte = jednoduchost sama. Jediné, co je na celém měření důležité, je plisé změřit tak, aby nedrhlo o kraje okna. Tady je jediný důležitý bod, kde je potřeba zbystřit:

Lišta plisé by se neměla dotýkat zasklívací gumičky, což je to černé těsnení, které je po celé délce rámu okna mezi rámem a sklem. Najdete ji jednoduše, je to prostě malé černé těsnění. Takže šířku změříte tak, že vezmete šířku od konce gumičky na levé straně po konec gumičky na právé straně okna. Pokud si vezmete třeba tyčku na makrely, přiložíte ji na okno tak, aby její hrana byla přesně na hraně gumičky. Tam je Váš bod pro měření.
Víc napoví fotky:

Výška

Měříte ji úplně stejně, jako šířku, to znamená od hrany horní gumičky po hranu spodní gumičky. A pak ke změřené výšce přidáte jeden centimetr.

Gratulujeme! Máte změřeno.

Měření laserem

Pokud používáte laserový dálkoměr, postupujete tak, že měříte celou velikost skla. Protože ale laser měří od rámu k rámu, u šířky je pak potřeba ještě odečíst šířku zasklívací gumičky, což je zpravidla 1-2mm na každé straně.

Hra s detaily šířky

Oficálně výrobci udávají jako rozměr šířky plisé vzdálenost od hrany gumičky nalevo po hranu gumičky napravo. Jenže u některých typů oken nemá gumička 1mm, ale třeba 4mm. Pokud bychom se drželi pravidla "od hrany k hraně", vznikne Vám mezi rámem okna a plisé větší mezera, kterou bude prosvítat světlo.

Následující postup není doporučený jako oficiální. Je to z toho důvodu, že pokud vyrobíme plisé tak, že se bude dotýkat zasklívací gumičky, může ji dlouhodobým používáním odřít. Proto doporučujeme vyhodnotit rizika, ale pokud máte moc velkou zasklívací gumičku, zvažte variantu, že plisé se jí bude dotýkat, ale nebudete mít po straně pruh světla. V případě, že volíte tuto cestu, stačí jenoduše vzít požadovaný rozměr šířky plisé. Dá s to udělat třeba tak, že vezmete celou vnitřní šířku skla včetně gumičky a odečtete 1mm na každé straně. Stačí použít selský rozum.

Odpověď na obávaný dotaz na závěr

Ano, umíme to dodatečně zkrátit. Ale určitě to nebude potřeba.

Id stránky: 106